Van 10 t/m 16 oktober viert de Zaanstreek de kracht van het Zaanse papier. Tijdens deze week wordt stilgestaan bij de rijke geschiedenis van de oude Zaanse papierbedrijven en de belangrijke rol die Zaanse papierbedrijven vroeger speelden in de internationale papierhandel. Het IFIKZ MaakMeefestival organiseert een week met verschillende activiteiten, zoals verhalen, workshops, foto-expositie, documentaires, en bedrijfsbezoeken die de kracht van het Zaanse papier laten zien.

Studenten belichten de papierindustrie

Zo is er de foto-expositie die van 9 t/m 16 oktober te zien is in de vitrines van het Gemeentearchief in het Stadhuis in Zaandam. Hier worden foto’s gepresenteerd die studenten van het Talland College in Zaandam hebben gemaakt bij papierbedrijven in de Zaanstreek. Met deze expositie wordt de hedendaagse Zaanse papierindustrie onder de aandacht gebracht.

Het IFIKZ MaakMeefestival belicht belangrijke ontwikkelingen in onze maatschappij en betrekt daarbij jongeren en studenten. Voor dit project zijn studenten van Talland op bezoek gegaan bij verschillende Zaanse papierbedrijven om hun bijzondere verhalen vast te leggen. Ze spraken met de werknemers over de geschiedenis van het bedrijf, de rol die papier binnen hun onderneming speelt en hoe zij zich door de jaren heen hebben ontwikkeld. Uit deze gesprekken kwamen verrassende verhalen naar voren. Zo maakt Primus Wafer Paper BV bijvoorbeeld eetbaar papier en blijft het bedrijf zoeken naar nieuwe ontwikkelingen en toepassingen.

Foto Expo Gemeentearchief Zaanstad

Mini documentaire

Van de gesprekken bij de papierbedrijven is ook een korte film gemaakt. De interviews voor deze film zijn gemaakt door Justwieb, in samenwerking met twee studenten van het Talland College in Zaandam. De korte film vormt samen met de fotografie een interessant onderdeel van het IFIKZ-festival en laat bezoekers kennismaken met zowel de geschiedenis als de toekomst van de Zaanse papierindustrie. De mini documentaire van de studenten wordt samen met een documentaire over papiermolen De Schoolmeester vertoond op vrijdagmiddag 16 oktober bij filmtheater De Fabriek.

De afsluiting van het IFIKZ  festival op vrijdagavond 16 oktober is de ARTexpo. In het Wilhelminapark in Wormerveer staan tussen de bomen uitgelichte kunstwerken van papier. Deze zijn gemaakt door studenten van Talland en kunstenaars.

Wil je meer ontdekken over de Zaanse papierindustrie? Kom dan vooral langs bij het IFIKZ-festival van 10 t/m 16 oktober en ontdek de verhalen, foto’s en interviews. Meer informatie over het IFIKZ Maak Meefestival 2026 en het programma is te vinden op www.ifikz.nl.

 

Foto Expo Gemeentearchief Zaanstad